شهر نوش آباد

جاهای دیدنی نوش آباد کاشان

 

 

نوش آباد یکی از مناطق بسیار قدیمی وازجاهای دیدنی کاشان است. منطقه‌ای تاریخی درنزدیکی کویر با مردمی مهربان و خونگرم. قدمت آثاروبناهای تاریخیش به بیش از هزارو پانصد سال می‌رسد. نوش آباد بیش از۱۰۰ اثر تاریخی و باستانی از دوره‌های مختلف را درخود جای داده است.از این آثار حدود۳۰ اثر درمیراث ملی کشور به ثبت رسیده است.    

این شهرازتوابع آران وبیدگل وحدود ۵ کیلومتری کاشان واقع شده‌است.نوش آباد دوازده هزار نفر جمعیت دارد. نام شهر از ریشه انوشه گرفته شده که در فرهنگ معین و لغت نامه دهخدا، جاودان، پایدار و ابدی معنا شده است. با ما همراه شوید تا گشت و گذاری داشته باشیم در این شهر کهن و با جاهای دیدنی آن بیشتر آشنا شویم.

مکان های تاریخی نوش آباد

برایمان بسیار جالب وشگفت انگیز بود شهری کوچک اما کهن با این همه جاذبه‌های گردشگری. ازشهر زیرزمینی اویی اعجاز معماری دوره ساسانی گرفته تا مسجد جامع و مسجد امام علی از آثار دوره مغول، قلعه خشتی سی زان، پل تاریخی اسحاق آباد و مسجد عتیق یادگاری از دوره سلجوقی و…..

اما آنچه نوش آباد رابسیار معروف کرده وهرگردشگروعلاقه‌مند به تاریخ تمدن وهنر و هر باستان شناسی را از سراسر جهان به سمت خود می‌کشد، شهر زیرزمینی نوش آباد است. شهری اعجاز انگیز وخاص. شهری در زیر شهر نوش آباد.

شهر زیرزمینی نوش آباد

شهر زیرزمینی نوش آباد یا به گفته محلی ها “شهر زیرزمینی اویی” یکی از آثار شگفت انگیز ایران وجهان است. این شهردردروسعتی حدود چهل هکتارودر عمق ۴ تا ۱۶ متری زمین  قراردارد. اویی در زمان ساسانیان و حمله مغولان کاربردی دفاعی و نظامی داشته و درواقع پناهگاهی بوده برا ی امان مردمان آن زمان و همچنین نابودی دشمنان.

اما به مرور زمان و عدم نیاز به استفاده از شهر زیرزمینی وهمچنین عوامل طبیعی خصوصا نفوذ سیلاب ها نشانه ها و ورودی های شهر ازبین رفته و شهر بدست فراموشی سپرده می‌شود. تااینکه در سال ۸۳  فردی که در حال حفر چاه در خانه‌اش بوده به شهر زیرزمینی می‌رسد. پس از آگاهی مسئولان میراث فرهنگی، کاوشها  شروع می‌شود و سرانجام شهر زیرزمینی  کشف می‌گردد ودوسال بعد یعنی درسال ۸۵ شهر زیرزمینی نوش آباد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت می‌رسد.

گردشی در شهرزیرزمینی اویی

در زمان ساخت شهر زیرزمینی ورودی های زیادی برای آن درنظرگرفته بودند. تقریبا درهرمحله‌ایی، کانالی شبیه چاه برای ورود به این پناهگاه وجود داشته است. اما امروز تنها دو ورودی قابل استفاده است. به سمت ورودی دوم، که ورودی اصلی شهرزیرزمینی است، رفتیم. چهل و پنج پله را طی کردیم تا به ابتدای راهروهای ورودی شهر رسیدیم. راهنما برای‌مان توضیح داد که شهر زیرزمینی اویی تماما با دست ساخته شده است و اصطلاحا معماری آن  دست کند است، این شهردر سه طبقه درعمق زمین بنا شده وشامل مجموعه‌ای از اتاق‌ها، راهروها، چاه‌ها و کانال‌های متعدد است .

وارد راهروهای پیچ در پیچ طبقه اول شدیم ازکوره راه‌ها ودالان های تنگی به اندازه عبور یک نفرگذشتیم. به گفته‌ی راهنما این دالانها را برای گمراه کردن دشمنان و دور کردن آنها از محل پناهگاه اصلی ساخته بودند.بلاخره فضا کمی بازتر شد. به طبقه دوم و بخش اصلی شهر رسیدیم. دو راهی بود. یک راه به سمت حجره‌ها می رفت. اتاقهایی به ابعاد ۲ متردر۲ متر در سمت چپ و راست مشاهده می‌شد. درگوشه‌ ای ازهراتاق سرویس بهداشتی کوچکی وجود داشت.دربعضی اتاقها طاقچه ای برای قراردادن وسایل طراحی شده بود. برسطح دیوارهای اتاقها وراهروها جای چراغ‌های پیه سوز به چشم می‌خورد. سرانجام درانتهای این مسیر به چاهی رسیدیم بدون آب، که درواقع راه یا کانال ارتباطی با طبقه بعدی بود.

اما درسمت دیگر دو راهی هم بازراهروها بود و حجره‌هایی که انبارهای ذخیره غذا بودند. و دوباره چاهی دیگر در انتهای مسیربرای رفتن به طبقه بعدی. راهنما گفت درقدیم هرسه طبقه با چاه‌هایی که نقش کانال راداشتند به هم وصل می‌شدند؛ اما امرور اکثر کانالها به دلیل سیلابها و نفوذ آب تخریب وبسته شده اند. بنابراین به مسیر اول برگشتیم وبه سمت کانال ورودی طبقه سوم رفتیم.

درطبقه سوم بودیم آنجا هم ساختاری شبیه طبقه دوم داشت. با اینکه درعمق تقریبا ۱۵ متری زیرزمین بودیم، ولی به راحتی نفس می‌کشیدیم گویا دستگاه‌های تهویه هوا کار می‌کرد. اما هیچ فن یا دستگاهی دیده نمی‌شد. ازراهنما پرسیدم رازوجود هوای مطبوع دراین عمق چیست ؟ گفت: در کنار هر چاه آب و قنات یکسری چاه یا کانال به شکل u ساخته شده است که تامین کننده هوا دراین عمق هستند. همگی متحیر وشگفت زده! به سمت کانال‌های تهویه هوایی که اجدادمان دردو هزار سال پیش ساخته بودند، رفتیم.

دوساعتی را در شهر زیرزمینی گذراندیم . دوساعت محو اعجاز و شگفتی شهری در زیر زمین بودیم  شهری که هرگوشه اش رازها  و داستانهایی پنهانی دردل داشت. پراز حس افتخار بودیم. افتخار به هوش و ذکاوت و هنراجداد ونیاکانمان.

تماشای این شهر زیرزمینی پر رمزو راز، عجیب، شگفت انگیز وخارق العاده را از دست ندهید.

شهر زیرزمینی نوش آباد
شهر زیرزمینی
شهر زیرزمینی
شهر زیرزمینی
شهر زیرزمینی
ورودی شهر زیرزمینی
شهر زیرزمینی نوش آباد

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!